Ferforje Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

ferforje-masa
Ferforje Masa Yaptırmak
26 Şubat 2017
ferforje-korkuluk
Ferforje Korkuluk Kullanım Alanları
27 Şubat 2017

Ferforje Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

ferforje-fiyatları

Ferforje Fiyatları

Ferforjeler, günümüzde hemen her yerde farklı bir kullanımıyla karşımıza çıkmaktadır. Korkuluktan masaya kapıdan aksesuara kadar birçok alanda ferforjeler kullanılmakta ve evlere bahçelere şıklık ve güzellik katmaktadırlar.Peki bu denli kullanımı yaygın olan ferforjelerin fiyatları neye göre belirlenir, ferforje fiyatlarını neler etkiler. Bu yazımızda size bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

 Ferforje fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerin en önemlileri ve ferforje fiyatlarını belirlemekte en etkili olanlarını 2 başlık altında toplamak mümkündür. Bu maddeleri şöyle sıralayabiliriz.

  • 1) Ferforje ham maddesi
  • 2) İşçilik

1) Ferforje Fiyatlarında Ham Maddenin Önemi

Ferforje dilimizde her ne kadar dövülmüş demir olarak geçiyor olsa da kullanım olarak bakıldığında sadece demir değil paslanmaz ve alüminyumun da ferforje sektöründe yoğun talep gördüğü yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle ferforje yapımında kullanılan ham maddede fiyatı ferforje fiyatlarını bir hayli etkilemektedir.

Parlaklığı ve uzun ömürlü olması kullanıldığı yerlerde şık durması nedeniyle tercih edilen paslanmaz bu sektörün en pahalı ham maddesidir. Pahalı olmasına rağmen birçok yerde özellikle ferforje korkuluk imalatında tercih edilmekte ve fiyat dezavantajını ikinci plana itmektedir.

Parlaklığı ile paslanmaz ferforjelere benzese de kullanım süresinin kısa olması nedeniyle alüminyum ferforjelerin bir dezavantajı olarak görülse de fiyatının neredeyse paslanmaz ferforjelerin yarısı kadar olması alüminyum ferforje tercihinde etkili olmaktadır.

Tabi ki ferforje denilince akla ilk gelen demir ferforjelerdir. Şıklığın asaletin yanında nostaljik havasıyla da evinize işinize ve çevrenize bambaşka bir hava katan demir ferforjeler fiyatlarıyla da kesenize bir çok fayda sağlamaktadır. Alüminyum ve paslanmaz kadar parlak ve göz alıcı olmasa da hem fiyatları hem de verdiği asil hava demir ferforjelerin birçok insan tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.

2) Ferforje Fiyatlarında İşçiliğin Payı

Güzellik ve şıklıklarından bahsettiğimiz ferforjelerin bu denli güzel olmalarında en büyük etken işçiliktir. İnçe bir demir işçiliğiyle istenilenin tam anlamıyla yapılması ferforjelerin kullanıldığı alanları bambaşka yerlere dönüştürecektir. Fakat gerek ferforjede kullanılan malzemelerin zor işçiliği gerekse yapılacak işlerin ince ve meşakkatli işler olması ferforje fiyatlarını oldukça etkilemektedir. Ferforje fiyatları açısından düşünüldüğünde dezavantaj gibi görülse de ince bir işçilik ile ortaya konulmuş bir ferforjenin sizde bırakacağı etki bambaşka olacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir